Pertevniyal Lisesi Gençlik Ve Spor Kulübü Tarihçesi

pertevniyal spor klübü

Pertevniyal  Spor  Kulübü – Pertevniyal  Lisesi  Gençlik Ve Spor  Kulübü Tarihçesi

Pertevniyal Spor Kulübü 1960 yılında dönemin Lise Müdürü Ahmet Dinç, beden eğitimi öğretmenleri Cahit Tezer, Kadri Süğlün, mezunlardan  Ahmet  Kaplanoğlu, Engin Ural, Sedat Evirgen  tarafından  kuruldu. Kulüp, o zamanki adıyla Beden Terbiyesi Umum Müdürlüğü tarafından 1965 yılında federe edildi.

İlk yıllarda güreş, halter, boks, bisiklet, atletizm, masa tenisi, basketbol, voleybol branşlarında lisenin öğrencileri yarışmalara katıldı. O yıllarda lisede tümü erkek 5000 civarında öğrenci vardı.1969 yılında spor salonunun yapılmasıyla basketbol, voleybol branşları ağırlık kazanmaya başladı. İstanbul 3. kümelerde başlayan çalışmalar kısa sürede semeresini verdi ve yıldız, genç takımları kuruldu. 1975 yılında Kemal Tümer’in antrenörlüğündeki basketbol genç takımı, Gaziantep’te yapılan  Türkiye Şampiyonası grup  maçlarına katılarak, ilk il dışı faaliyeti gerçekleştirdi. -A- Takımı, Başkan Metin Egeli, Feridun Çenber, Sinan Yüksel, İlhan Gençer’in büyük mücadeleleri sonucu 1981 yılında, 3. kez katıldığı terfi maçlarında 2. Türkiye Ligi’ne çıkma başarısı  gösterdi.

Kulüp 2002 yılında Efes Pilsen Kulübü ile işbirliği anlaşması yaptı. Bir yıl ara verilse de devam eden bu işbirliği, sayısız milli sporcu, İstanbul ve Türkiye şampiyonlukları kazandı. 2013 yılında 3 sayı averajıyla küme düşen takımın, düşmesini kabullenemeyen yönetim kurulu , 3 ayda mali ve bürokratik işlemleri tamamlayarak, Ankara Pi Koleji’nin tüm borçlarını üstlendi ve bir ilki başararak ligde kaldı. Kulübün 32 yıldan beri 2. ligdeki mücadelesi bir rekor olup, başarı öyküsüdür.

Voleybol: Reşit Humaçoğlu’nun şube başkanlığı ve antrenör İsmail Şahin’in çalışmaları voleybol branşında İstanbul ve Türkiye şampiyonluğunun kazanılmasını sağladı. Abdullah Ercanlı’nın organize ettiği, KKTC ile ikili temaslar, Alp Artunar Turnuvaları, bayan takımları, spor okulları voleybol camiasında kulübü prestij sahibi yaptı.

Hentbol: 1976 yılında ülkemize giren hentbol branşı çalışmaları kulüpde de hemen başladı. Lisenin beden eğitimi öğretmeni Ali Osman Şengül’ün kurduğu okul takımı kulübün yıldız takımını oluşturdu. Bu çekirdek kadro, Abdullah Ercanlı’nın şube başkanlığında, antrenör Mustafa Aslan, Rıza Çakmak ve İlhan Erkan’ın antrenörlüğünde yıldız ve gençlerde 3 kez İstanbul ve Türkiye Şampiyonu oldu, -A- Takımı yıllarca Deplasmanlı Türkiye Ligi’nde mücadele etti. Aynı yıllarda bayan küçük, yıldız, genç, -A- takımlarımız da başarıyla mücadele etti. 1987 yılında 1. ligden düşen hentbol erkek takımı için Danıştay’a yapılan itirazın haklı bulunması, masada da mücadelenin ve başarının örneğidir.

Atletizm: 1965 yılında ilk kez başlatılan “Pertevniyal Koşuları” özellikle Bayram Ağzıkuru ve Rahmi Yılmaz’ın çabalarıyla 16 yıldan beri ülke genelinde yapılıyor.

Kulübün başarıları, salonu, yetişmiş insan potansiyeli Milli Eğitim Müdürlüğü’nce takdirle karşılandı, 1 spor kulübü daha kurulması teklif edildi. 2008 yılında Lise Müdürü Aziz Yeniyol’un girişimiyle “Pertevniyal Lisesi Gençlik ve Spor Kulübü” kuruldu. Abdullah Ercanlı’nın başkanlığını yaptığı Kulüp, küçük, yıldız, genç takımlarıyla müsabakalara çıkarken Sayın Mustafa Erhan SAY’ın takdiriyle 2013 – 14 sezonunda “Sigortam.net” sponsorluğunda – A – takım kurarak Bölgesel Lig’de müsabakalara katılmaya başladı.

Kulüp çatısı altındaki mezun, üye, antrenör, sporcu ve veliler güzel bir sivil toplum kuruluşu örneği gösteriyor. Yapılan turnuvalar, kamplar, geziler, deplasmanlar, piyangolar, yemekler, burslarla öğrenciler, antrenörler ve sporcular desteklenerek, ülkemize yararlı bireyler yetiştirilmeye çalışılıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *